දෙමළ ජනතාව සමූල ඝාතනය කිරීම සම්බන්ධයෙන් හිටපු ශ්‍රී ලංකා ජනාධිපති ගෝඨාභය අත්අඩංගුවට ගන්න – සිංගප්පූරුවෙන් TGTE ඉල්ලයි

Link:https://www.einpresswire.com/article/581717613/tgte

NEWS PROVIDED BY Visuvanathan Rudrakumaran, Transnational Government of Tamil Eelam (TGTE) July 18, 2022, 06:28 GMT SHARE THIS ARTICLE

Gothabaya Rajapakse

විශ්ව අධිකරණ බලය ප්‍රතිපත්ති යටතේ – ශ්‍රී ලංකාවේ යුද අපරාධ සැකකරුවන්ස ම්බන්ධයෙන් ක්‍රියා කරන ලෙස එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය විසින් රාජ්‍යයන්ට බලකරයි.

ගෝඨාභය අත් අඩංගුවට ගන්නා ලෙස ඉල්ලා සිංගප්පූරුවෙන් පිටත රැලි කිහිපයක් මැලේසියාව, ඉන්දියාව, එක්සත් රාජධානිය, ඇමරිකා එක්සත් ජනපදය, කැනඩාව සහ වෙනත් ස්ථානවල සංවිධානය කර ඇත.”— දෙමල් ඊලම් අන්තර් ජාතික රජය (TGTE)-NEW YORK, UNITED STATES, July 18, 2022 /EINPresswire.com/ — දෙමළ ජනතාව සමූහ වශයෙන් ඝාතනය කිරීම සහ දෙමළ කාන්තාවන් සහ ගැහැණු ළමයින් සිය ගණනක්දූ ෂණය කිරීම සඳහා ශ්‍රී ලංකා හිටපු ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා විශ්ව අධිකරණ බලය යටතේ අත්අඩංගුවට ගන්නා ලෙස අන්තර් ජාතික දෙමළ ඊළම් රජය (TGTE)* සිංගප්පූරු රජයෙන් ඉල්ලා සිටියේය.

ශ්‍රී ලංකාවේ හිටපු ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ දැවැන්ත විරෝධතාවලින් පසුව සිය රටින් පලා ගොස් දැන් සිංගප්පූරුවේ සිටී. ගෝඨාභය අත්අඩංගුවට ගන්නා ලෙස ඉල්ලා සිංගප්පූරු තානාපති කාර්යාලවලින් පිටත රැලි කිහිපයක් මැලේසියාව, ඉන්දියාව, එක්සත් රාජධානිය, ඇමරිකා එක්සත්ජ නපදය, කැනඩාව සහ වෙනත් ස්ථානවල සංවිධානය කර ඇත.

එක්සත් ජාතීන්ගේ වාර්තාවට අනුව ගෝඨාභය ආරක්‍ෂක ලේකම්වරයා ලෙස කටයුතු කරන කාලයේ මාස හයක් ඇතුළත දෙමළ ජාතිකයන් 40 දහසත් සහ 70 දහසත් අතර ප්‍රමාණයක් ඝාතනය කර ඇත. දෙමළ කාන්තාවන් සහ ගැහැණු ළමයින් සිය ගණනක් දූෂණය කරන ලද අතර, ඔහුගේ කාලය තුළ ළදරුවන් සහ ළමුන් ඇතුළු දෙමළ ජනයා දහස් ගණනක් අතුරුදහන් විය.

Video: Sri Lanka’s Killing Fields: https://www.youtube.com/watch?v=3aBLl_M3z40

එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානයට අනුව, ශ්‍රී ලංකාවේ සිවිල් යුද්ධය අවසන් වී වසර 12 කට ආසන්න කාලයක් ගතවී ඇතත් යුද අපරාධ සහ මනුෂ්‍යත්වයට එරෙහි අපරාධ යන බරපතල අපරාධ සම්බන්ධයෙන් තවමත් වගවීමක් නොමැත.

ශ්‍රී ලංකාව සම්බන්ධයෙන් එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය සිය වැළැක්වීමේ කාර්යභාරය ඉටු කිරීමට අපොහොසත් වී ඇති බවයි. එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් පිළිබඳ මහ කොමසාරිස් මිචෙල් බැචලෙට් පෙබරවාරි 24දා එක්සත්ජා තීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයට පැවසුවේ.

ඔවුන්ගේ අධිකරණ බල ප්‍රදේශය තුළ හෝ පිටස්තර හෝ, විශ්ව අධිකරණ බලයේ පිළිගත් මූලධර්ම යටතේ ශ්‍රී ලංකාවේ මානව හිමිකම් උල්ලංඝනය කිරීම් සම්බන්ධයෙන් පරීක්‍ෂා කර නඩු පැවරීමට සාමාජික රටවලට ඇය පෙර කළ ඉල්ලීම් යලි අවධාරණය කළාය.

විශ්වීය අධිකරණ බලයේ මූලධර්මය මඟින් ජාත්‍යන්තර නීතියට එරෙහි අපරාධ සම්බන්ධයෙන්රා ජ්‍යයේ අධිකරණ බලය වින්දිතයා හෝ අපරාධකරු එම ප්‍රාන්තයේ ජාතිකයෙකු නොවන විට පවා සහ එම ප්‍රාන්තයේ භූමිය තුළ අපරාධය සිදු නොවන විට පවා බලාත්මක කළ හැකි බව සපයයි. මෙම මූලධර්මය තුන්වන රටවල ජාතික උසාවිවලට විදේශයන්හි සිදුවන ජාත්‍යන්තර අපරාධ විසඳීමට, අපරාධකරුවන් සාපරාධී වගකීම් පැවරීමට සහ දණ්ඩමුක්තිය වැළැක්වීමට ඉඩ සලසයි.

ශ්‍රී ලංකාවේ සිවිල් යුද්ධය වසර 25ක පමණ කාලයක් පැවති අතර, බහුතර සිංහලයන් දෙමළ ජනයාට එරෙහිව එල්ල විය. ගැටුම අවසන් වූයේ, 2009 දී දැවැන්ත ප්‍රහාරයකින් දෙමළ සිවිල් වැසියන් දස දහස්ග ණනක් මරා දැමූ අතර දෙමළ කාන්තාවන් සහ ගැහැණු ළමයින් සිය ගණනක් දූෂණයට ලක් කිරීමෙනි. එවකට ආරක්ෂක ප්‍රධානියා ලෙස කටයුතු කළ, හිටපු ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ අවසාන ප්‍රහාරයට අණ දුන් පුද්ගලයා ලෙස බොහෝ දෙනා සැලකේ.

Arrest Former Sri Lankan President Gothabaya Under Universal Jurisdiction for Mass Killing of Tamils – TGTE Urges Singapore https://www.einpresswire.com/article/581306543/arrest-former-sri-lankan-president-gothabaya-under-universal-jurisdiction-for-mass-killing-of-tamils-tgte-urge-singapore

තමිල් ඊලම් අන්තර් ජාතික ආන්ඩුව (ත.ඊ.අ.ජා.ආ) ගැන:

තමිල් ඊලම් අන්තර් ජාතික ආන්ඩුව (ත.ඊ.අ.ජා.ආ), මිලියනයකට වඩි සංඛ්‍යාවෙන්, ලොව පුරා බොහෝ රටවල වෙසෙන ශ්‍රී ලංකා දමිල ජනතාව විසින් ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදීව තේරී පත් වූ ආන්ඩුවකි.

2009 දී ශ්‍රී ලංකා රජය විසින් දමිල ජනතාව සමූහ වශයෙන් ඝාතනය කිරීමෙන් පසුව ත.ඊ.අ.ජා.ආ පිහිටුවන ලදී.

පාර්ලිමේන්තු මන්ත්රීතවරුන් 135 දෙනෙකු තෝරා පත් කර ගැනීම සඳහා, ත.ඊ.අ.ජා.ආ විසින් තුන් වතාවක් ජාත්යින්තරව අධීක්ෂීණය කරන ලද මැතිවරණය, ලොව පුරා දමිල ජනතාව අතර පැවැත්වීය. එයට පාර්ලිමේන්තුවේ සභා දෙකක් ඇත: නියෝජිත මන්ත්රී මණ්ඩලය සහ සෙනෙට්ස භාව සහ කැබිනට් මණ්ඩලයක් ද ඇත.

ත.ඊ.අ.ජා.ආ ජාතිකත්වය, නිජබිම සහ ස්වයං නිර්ණය යන මූලධර්ම මත පදනම්ව සාමකාමී, ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය සහ රාජ්‍යතාන්ත්‍රිකභාවය තුළින්, දමිල ජනතාවගේ දේශපාලන අභිලාෂයන් සාක්ෂාත් කර ගැනීමේ ව්‍යාපාරයක් දියත් කර ඇත.

එපමණක් නොව, එහි ව්‍යවස්ථාව අවධාරනය කරන්නේ එහි දේශපාලන අරමුණු සාමකාමී මාර්ගවලින් පමණක් සාක්ෂාත් කරගත යුතු බවයි. ත.ඊ.අ.ජා.ආ දමිල ජනතාවට එරෙහි, යුද අපරාධ, මනුෂ්යකත්වයට එරෙහි අපරාධ සහ ජන සංහාරවල අපරාධකරුවන් වගකිව යුතු යැයි ජාත්‍යන්තර ප්රරජාවෙන් ඉල්ලා සිටින අතර, දමිල ජනයාගේ දේශපාලන අනාගතය තීරණය කිරීම සඳහා ජනමත විචාරණයක් අවධාරනය කරයි.

ත.ඊ.අ.ජා.ආ, අග්‍රාමාත්‍ය විශ්වනාදන් උරුද්‍රකුමාරන් මහතා, නිව්යෝර්ක් හි සිටින නීතිඥවරයෙකි.

විද්‍යුත් තැපෑල: pmo@tgte.org වෙබ්: www.tgte-us.org ට්විටර්: @TGTE_PMO

පසුබිම:

ශ්‍රී ලංකා දිවයිනේ දමිල ජනයා 1958, 1977 සහ 1983 දී නැවත නැවතත් සමූහ ඝාතනවලට මුහුණ දුන් අතර 2009 සමූහ ඝාතන හේතුවෙන් එම ඝාතනවල පරිමාණය වාර්තා කිරීමට විශේෂඥ මණ්ඩලයක් පත් කිරීමට එක්සත් ජාතීන්ගේ මහලේකම් බෑන් කී මූන් පොළඹවන ලදී.

ශ්‍රී ලංකාව පිළිබඳ එක්සත් ජාතීන්ගේ අභ්‍යන්තර සමාලෝචන වාර්තාවට අනුව, 2009 වසරේ මුල් භාගයේ මාස හයක් තුළ දමිල ජාතිකයන් 70,000කට අධික සංඛ්‍යාවක් ඝාතනය කර ඇති අතර ශ්‍රී ලංකා ආරක්ෂක අංශ විසින් දමිල කාන්තාවන් ලිංගික අතවරවලට සහ දූෂණයට ලක් කරන ලදී.

Sri Lankan Killing Field – UK Channel 4:https://youtu.be/3aBLl_M3z40

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*